Online Staj Nedir?

Online Staj, öğrencilerin ve yeni mezunların evden kendi imkanları ile şirketlere ve şahıslara evden destek vermesi ve öğrenimini evden yapmasıdır. Günümüz koşullarında birçok firma online stajı desteklemekte ve öğrencilere online staj imkanı sunmaktadır. Stajyerlerin evden online staj yapabilmesi için firma yetkilileri ile internet üzerinde gün içerisinde görüntülü veya sesli iletişime geçip günlük öğrenmesi gereken bilgileri öğrenmesi gerekmektedir, bu bilgiler ışığında yaptığı ve imza attığı işleri firma yetkililerine sunmalı ve onlara düzenli rapor vermelidir. Fiziksel bir staj kadar verimli olmayacağı düşünülse de bir çok sektörde bilgisayar ortamında stajyerlere verilen işler, stajyerlerin iş yapabilme kapasitesini ve becerisini arttırmaktadır. Bu sayede daha donanımlı, özverili ve özgüvenli insanlar yetiştirilmektedir.

Online Staja Neden İhtiyaç Var?

Bildiğiniz üzere ülkemizde Covid-19 adlı virüs ile savaşıyoruz. Covid-19 tedbirleri kapsamında birçok firma, işyeri kapatılmış, iş faaliyeti duraklatılmış veya çalışanları esnek mesai durumuna geçirilmiştir. Bu tedbirler her alanda alındığı için bir çok sektör bu durumdan etkilenmiştir. En çok etkilenen sektörlerden birisi de eğitim sektörüdür. Okulların uzaktan eğitime geçtiği bu günlerde, lise ve üniversite öğrencilerinin uzaktan Online Staj eğitimine ihtiyacı vardır. Birçok öğrenci ve veli, mağdur olmamak adına, MEB ve YÖK’e  bildirge ve dilekçe göndermiş ve bu konu hakkında rehberlik yapılması için yardım istemiştir. Bu olaylar neticesinde, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’ün yaptığı açıklama ile ”İsteyen üniversiteler Online Staj yaptırabilir.” kararı alınmıştır.

Online Staj Kaç Saat ?

Online staj okulların staj yörüngelerine göre farklılık gösterseler de genellikle firmalar ve okulların ortak kararı ile belirlenmektedir. Birçok üniversite öğrencilerine genellikle, gün başına 6 saat ve yaklaşık 150 saat zorunlu online staj yapması gerektiğini bildirmiştir.

Hangi İş Alanlarında Online Staj İmkanı Var?

Online staj imkanı birçok sektörde var, fakat üniversite öğretim görevlileri ve şirket yetkilileri online stajın bazı mühendislik grupları için avantajlı olmayacağını belirtiyor. Hâlâ hocalar ve yetkililer kendi aralarında tartışma ve fikir ayrılıklarına düşseler de üniversiteler ve şirketler kabul ettiği sürece online staj öğrenciler tarafından yapılabilir. Web sitemiz üzerinden  online staj imkanı sağlayan firmalara ve şirketlere erişebilirsiniz.

Online Staj İmkanı Sunan Firmalar

Birçok firmanın online stajı desteklediğini ve kabul ettiğini söylemiştik. Ancak bazı büyük firmalar sosyal medya hesaplarında ve internet sitelerinde online staj imkanı verdiklerini resmen açıklamış ve desteklediğini belirtmiştir. Akbank, QNB Finansbank , Tüpraş , Zorlu Holding, Koç Holding gibi ülkemizin önde gelen firma ve şirketleri öğrencilere online staj imkanı sunmakta ve desteklemektedir. Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından birisi olan Koç Holding covid-19 salgınının başladığı günden bu yana koç holding online staj programları ile her zaman öğrencilere destek verdi.

Online Staj Faydaları Nelerdir?

Online stajın öğrencilere bir çok yararı bulunmaktadır. Bunlar başlıca şunlardır;

 • Paradan ve zamandan tasarruf etmek.
 • Bilgisayar ortamında daha fazla vakit geçirildiği için, kendini güncel bilgisayar programlarına adapte etmek.
 • Patronlara ve yetkililere verilecek raporların hazırlanması ile özverili ve özgüvenli bireyler meydana gelmesine yardımcı olmak.
 • Görüntülü ve sesli iletişime geçerek kendini anlatma becerisini artırmak ve bu platformlarda tecrübeli olmak.
 • Uluslararası firmalarda staj yapılıyor ise kültürel tecrübe ve farklı insanların bakış açısından konuya bakmak.
 • İş verenler için yemek yol gibi maliyetlerin ortadan kalkması.

Gibi sayamadığımız birçok faydaları bulunmaktadır.

Online Stajın Dezavantajı Var Mıdır?

Online stajın faydaları olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. Ancak bu dezavantajlar kişiye göre farklılık göstermektedir. Bunlar;

 • Stajyerin online stajda özverisiz olması.
 • Kendini staja verememesi.
 • Evden çalışmaya uygun olmaması.
 • Ofis deneyimi ve pratik bilgi edinememesi
 • Şirket çalışanları ile çalışma ortamında bağ kuramaması
 • Ve en önemlisi stajı iş olarak görememesi

Gibi dezavantajları da bulunmaktadır.

Online Stajda Maaş Alınıyor Mu?

Online stajda da pratik stajdaki gibi maaş alınıyor, ancak bu durum biraz da çalıştığınız firmalara kalıyor. Büyük ve kurumsa firmalar kişiyi teşvik etmek ve çalıştığının karşılığını vermek adına bu maaşları stajyerlere veriyor. Ancak bazı yeni firmalar bu kadar anlayışlı olmayabilir.

Online Stajda İletişim Programları

Online staj esnasında stajyerler şirket yöneticileri ile iletişim kurmak ve görüntülü konuşmak için bazı programlara ihtiyaç duymaktadır. Bazı firmaların kendi anlaştığı programlar olsa da genellikle, Skype, Microsoft Teams, Discort, Mail ve Zoom gibi programlar tercih edilmektedir.