Alliance Healthcare Yatırım Holding A.Ş., Walgreens Boots Alliance şirketinin Türkiye’de toptan ilaç satış ve dağıtımını yapmaktadır. Alliance Healtcare, Türkiye’de 67 dağıtım noktasında 16.500’ün üzerindeki müşterisiyle hizmetlerini sürdürmektedir. Türkiye’de 30 yılı aşkın deneyimi ile ilaç medikal, sağlık ve güzellik sektörünün gelişimine katkıda bulunmuştur.

Alliance Healtcare, Genel Merkez Müşteri İlişkileri ve Satış Direktörlüğü departmanında görevlendirilmek üzere stajyer aramaktadır. Aranan genel nitelikler arasında üniversitelerin ilgi bölümlerinde okumakta olan ya da yeni mezun durumda olanlar bulunmaktadır. İktisat, İşletme gibi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin seçkin bölümleri aranan niteliktir. Buna ek olarak ilana başvuruda bulunacak kişilerin müşteri ilişkilerinde, satış ve pazarlama alanında deneyim kazanmaya istekli olması önemlidir. Kişi kendini bu alanlarda geliştirmek ve yetiştirmek istiyorsa, bu staj son derece uygun olacaktır. Microsoft Office programlarının tamamına, özellikle de Excel’e hâkim olmak yine aranan nitelikler arasında yer almaktadır.

Alliance-Healthcare-turkiye

İş Tanımı

Staj, İstanbul’da olacağından başvuruda bulunacak olan kişinin de tercihen İstanbul Avrupa Yakası’nda ikamet etmesi tercih edilmektedir. Staj süresi 6 ay olup stajyerin haftada en az 3 gün katılım göstermesi istenmektedir. Bu durumda kişi kendini bu duruma göre ayarlamalı ve bağlı olduğu kurumdan gerekli onayları almalıdır. İşin gerekleri arasında aylık rutin raporlamalar yer almaktadır. Raporlama işleyişini kavramak ve işleyişe destekte bulunmak stajın olmazsa olmaz unsurlarından bir tanesidir.

Yeni müşteriler ile anlaşma sağlanması durumunda söz konusu stajyerden, anlaşma detaylarını sisteme tanımlaması talep edilmektedir. Rutin işlemlerden biri olan eczanelere ya da farklı iş yerlerine gönderilecek açılış paketlerinin takibi yapmalıdır. Süreçte yaşanabilecek aksaklıkları önceden sezebilmeli ya da karşılaşılan sorunlara çözüm odaklı yaklaşılabilmelidir. Müşteri iletişim hattına destek verilmesi yine işin bir diğer gerekliliğidir. Müşterilerle son derece çözüm odaklı bir diyalog kurulmalı ve memnuniyetleri sağlanmalıdır. Müşterilerle sağlam bir ilişki kurulmalı, etkileşime özen gösterilmelidir. E-sipariş süreçlerine operasyonel ve örgütsel bağlamda destek olunmalı, iş benimsenmelidir. Çalışma şekli tam zamanlı olup staj İstanbul’un Bahçelievler semtinde olacaktır.