27.10.2020 tarihli 31287 sayılı (tekrar eden) Resmi Gazete  Cumhurbaşkanı Kararı olarak yayımlanarak yürürlüğe giren “2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”nın 571.2 sayılı tedbirine istinaden 2021 yılından itibaren üniversiteli öğrencilerin staj başvuruları Staj Seferberliği Projesi Kapsamında Kariyer Kapısı üzerinden yapılacaktır.

Staj Seferberliği Nedir?

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından hazırlanan Kariyer Kapısı, istihdam da liyakat ve yetkinliğin artması ,iş ilanlarının kamuoyu ile etkin, güvenilir ve şeffaf bir şekilde paylaşılması adına E-Devlet entegrasyonu ile geliştirilen günümüz teknolojisine uygun dijital kariyer platformudur.

Staj Seferberliği Projesi, üniversite eğitimi gören ve staj yaparak alanında deneyim kazanmak isteyen öğrencilerin yeterlilik ilkesine dayalı ve eşitlik sağlayan Kariyer Kapısı platformu üzerinden staj imkânına olanak sağlamaktadır.

Platform üzerinden açılan ilana başvuran stajyer adayları, işveren firma ve kişiler tarafından; Akademik / Mesleki, Sanatsal / Sosyal ve Sportif Yeterlikleri üzerinden değerlendirilir.. Staj teklifi gönderme aşamasında adayların kimlik bilgileri işverenler ile paylaşılmamaktadır. Bu sayede adaylar sadece sahip oldukları nitelikler özelinde değerlendirilir ve fırsat eşitliği ilkesine sadık kalınır.

Geçtiğimiz yıl başarı ile sürdürülen projenin; 27.10.2020 tarihli Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Kararı ile “2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” na dâhil edilmiş, uygulama birliği sağlanarak yaygınlaştırılması uygun görülmüştür.

 Programın Amacı

Şeffaf ve yenilikçi değerlendirme yöntemi ile kariyer olanaklarına erişimde fırsat eşitliğinin sağlanması, staj imkânının  teknik bölümlerle sınırlı kalmayıp tüm bölümlere yaygınlaştırılması, kamu ve özel sektördeki staj imkanlarının tüm üniversiteli gençler için ulaşılabilir hale getirilmesi ve ulusal ve uluslararası firmaların yanı sıra, ekonominin bel kemiği olan KOBİ  (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) ve start-upların yetenek açığı konusunda yaşadıkları sorunların azaltılması en temel hedefler arasındadır.

Hangi Öğrenciler Başvurabilir?

Örgün eğitim görüp lisans programlarında son sınıfa geçmiş, ortalaması 4’lü sistemde en az 2 olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ,yabancı uyruklu öğrenciler ve mavi kart sahibi öğrenciler staj seferberliği programına başvuruda bulunabilir.

Ön Lisans ve Açık Öğretim  öğrencileri Cumhurbaşkanlığı Staj Seferberliğine maalesef başvuru yapamamaktadır.

2020 Yılında Mezun Oldum, Staj Seferberliği Programına Katılabilir Miyim?

Üniversitelerin Lisans programı ilgili bölümlerinden mezun olan kişilerin programa katılma şansı yoktur. Programa başvurabilmek için 2020-2021 eğitim yılında son sınıf öğrencisi olmanız gerekmektedir.

2020 Yılında Eğitimimi Tamamlayamadım,2021 Yılında Öğrenciliğim Devam Ediyor Başvuru Yapabilir Miyim?

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ilk döneminde veya yıl ortasında mezun olacak öğrenciler programa katılım sağlayabilirler. Staj sırasında öğrenciliğin devam etmesi zorunluluğu geçerlidir.

Staj Süresi Kaç Gün Olacak?

Staj süresi en az 20 iş günü olarak belirlenmiştir.

Staj Yapacağım Kurumu Seçebilir Miyim?

Başvuru esnasında göndermiş olduğunuz bilgiler neticesinde değerlendirme yapılacaktır. Başvurunuzun uygunluk durumuna göre kurum sizi seçecektir. Birden fazla kurumun sizi seçmesi durumunda son tercih size bırakılacaktır.

İstediğim Bir Şehirde Staj Yapabilir Miyim?

Başvuru formunu doldururken sizden en az 1,en fazla 5 olmak üzere şehir seçimi yapmanız istenecektir. Belirtmiş olduğunuz şehirler arasından birinde staj yapabilirsiniz. Herhangi  bir tercih sıralaması bulunmamaktadır.

Farklı Şehirde Staj Yaparsam Konaklama Nasıl Olacak?

Staj yapılan kurum tarafından herhangi bir konaklama tahsis edilmeyecektir. Konaklama her adayın kendi sorumluluğundadır.

Staj Sonrası Ödeme Yapılacak Mı?

Staj sonrası tüm stajyerlere ödeme yapılacaktır. Ücret, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 25.maddesi uyarınca belirlenecektir.

Staj Süresince Sigortam Yatacak Mı?

Evet, stajınız zorunlu staj kapsamında değerlendirildiği için bağlı olduğunuz üniversite tarafından sosyal güvenlik pirim ödemeleri yatacaktır.

Staj Programına Kayıt Olmak İçin BURAYA Tıklayın. Staj haberleri ile ilgili en güncel başlıklara ulaşmak için  sitemizde bulunan diğer kategorilere göz atabilirsiniz.