Bu yazımızda staj defteri nasıl doldurulur detaylı bir şekilde anlatacağız. Staj defteri, meslek hayatında tecrübe edinmek isteyen öğrencilerin çalıştığı süre zarfında doldurdukları deftere verilen addır. Yapılan stajın okul tarafından kabul görmesi için defterin mutlaka düzgün bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Peki staj dosyası nasıl doldurulur? gelin hep birlikte inceleyelim.

Staj Defteri Nasıl Doldurulur

  • Staj Dosyasını, stajın ilk gününden itibaren doldurulmaya başlanması gerekir. Defterin tüm sayfaları  dosyasının teslim tarihine kadar doldurulması gerekir.
  • Staj defterinin günlük sayfalar halinde olması, günlük tutarcasına yazılacağı anlamına
    gelmez. Staj defteri sayfalarına sadece yapılan işin detayları ile ilgili  detaylar yazmanız gerekir.
  • Fakat bazı günler yapılan iş 1 günde bitmeyebilir. Örnek vermek gerekirse, staj süresince belirli bir proje üzerinde çalışmış olabilir veya her gün farklı işler yapmış olabilirsiniz. Bu durumda sayfaları günlük olarak değil, yapılan işin aşamalarını detaylı bir şekilde tarih fark etmeksizin yazmanız gerekir.
  • Bir gün içerisinde birden fazla iş yapmanız durumunda yapılan her işi ileriki günlere ait sayfalara yazabilirsiniz.
  • Staj dosyasını doldururken yapılan hataların en başında sayfalara “Bugün İşe Geldim, Formu Doldurdum.” şeklinde yazılar yazılmasıdır. Bu tür doldurulan staj defterleri okul tarafından geçersiz sayılacaktır. Bunun yerine her bir sayfaya, o gün yapılan iş ve detayları açıklayıcı bir şekilde yazılması gerekir.
  • Stajda karşılaşılan bir diğer problem ise, iş yerinde sürekli aynı işlerin yapılmasıdır. Bu tür durumlarda iş yeri sorumlunuzla görüşerek, her gün farklı bir departmanda  çalışmak istediğinizi söylemeniz gerekir. Zaten temelde staj yapmanın mantığı da budur.
  • Staj defterinde doldurmuş olduğunuz sayfaları her gün iş yeri staj amirinize imzalatıp kaşeletmeniz gerekir. Sadece kaşe veya imza tek başına yeterli değildir. Birinin eksik olduğu staj defterleri okul tarafından geçersiz sayılacaktır.

Staj Dosyası Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılan her işi gün gün tutmalısınız. Defteri staj sonunda doldurmak, yapmış olduğunuz işleri unutabileceğinizden dolayı önerilmez.

Staj boyunca yapmış olduğunuz her işi yazılı ve fotoğraflı olarak mutlaka not alın. Daha sonra almış olduğunuz yazılı ve görsel notları mutlaka staj dosyanıza ekleyin.

İş yerindeki amirinize ve diğer çalışanlara bol bol soru sorun. Siz soru sormazsanız iş hayatında kimse size işin detayları aktarmayacaktır.

Staj defterini daha sonra dolduracaksanız hafta sonları ve resmi tatillere dikkat edin. Eğer gözden kaçırıp pazar günü sayfasını doldurursanız stajınız geçersiz sayılacaktır.

En  önemlisi stajın iş hayatına atılan ilk adım olduğunu unutmayın. Bu yazımızda sizlere staj defteri nasıl doldurulur ve staj dosyası doldurulurken nerelere dikkat edilmelidir aktarmaya çalıştık. Dilerseniz Staj Haberleri kategorimize göz atarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.