Yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin yurt dışındaki bir işletmede veya organizasyonda mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanma sürecidir. Staj faaliyeti öğrencinin öğrencisi olduğu mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi elde etmesidir. Faaliyet süresi lisans ve yüksek lisans öğrencileri için 2 aydır.

Europass Formatında CV ve Motivasyon Mektubu
Europass formatı tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olduğu için kendinizi işvereninize en etkili şekilde tanıtmanıza olanak sağlar. Motivasyon mektubunuzda ise neden staj yapmak istediğinize dair etkili ikna yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

Europass sitesinde cv oluşturmak için tıklayın. (siteye kayıt olmanız gerekmektedir)
Motivasyon Mektubu Örneği 1
Motivasyon Mektubu Örneği 2

Uzmanlık Alanları
Erasmus Plus Staj Hareketliliği Programı kapsamında staj yapacağınız kurum okuduğunuz/mezun olduğunuz bölüm ile ilişkili olmak zorundadır. Bazı bölümlerde staj yeri bulmak gerçekten oldukça zor fakat ilgilendiğiniz diğer alanları belirlemek sizi bir adım öne geçirecektir. Örnek vermek gerekirse ekonomi bölümünde okuyan bir kişi blog yazma yeteneklerini kullanarak da staj yeri bulabilir.

Staj Yeri
Bunların en çok bilineni ve kullanılanı Erasmus Student Network tarafından hayata geçirilmiş olan ErasmusIntern.org adresidir. Aşağıdaki web sitelerini de inceleyebilirsiniz:

Erasmus Stajı İçin Gerekli Belgeler

Erasmus stajı için okulunuza başvurmadan önce yukarıda belirtildiği gibi staj yapacağınız kurumu bulmuş ve anlaşmış olmanız gerekmektedir. Erasmus stajı için okulunuza teslim etmeniz gereken belgeler şu şekilde sıralanıyor:

  • Erasmus staj başvuru formu
  • Gideceğiniz kurumdan kabul aldığınıza dair resmi bir davetiye mektubu
  • Vesikalık fotoğraf
  • Akademik danışmanızdan yapacağınız stajın bölümünüzle alakalı olduğunu anlatan bir mektup
  • Transkriptinizin güncel bir kopyası
  • Dil yeterliliğinizi ispatlayan sertifika veya benzeri dokümanlar