Stajyer Avukat Nedir?

Stajyer avukat, hukuk konusunda eğitim almış ve profesyonel olmak için avukatlık ya da hukuki danışmanlık bürolarında çalışan kişidir. Avukatlık stajı süresince işveren avukatlar stajyere, mahkeme deneyimi gibi özel yetenekler kazandırır. Stajyer avukat ise işveren avukatın işlerini kolaylaştırır.

Stajyer Avukat Ne İş Yapar?

İşveren avukatlar, şirketler ya da hukuki danışmanlık kuruluşları, stajyer avukattan not almasını ve hukuk teamüllerini öğrenmesini ister. Bunun dışında stajyer avukatın sorumlulukları şöyledir;

  • Yazışmaları düzenlemek ve kontrol etmek,
  • Duruşma tarihlerini takip etmek,
  • Noter, icra ve diğer işlemleri yapmak,
  • Avukatlar ile toplantılara katılmak.

Okuldan mezun olunduktan sonra biten bir öğrenim süreci değildir. Hukuk sürekli gelişen, genişleyen ve değişen bir alandır. Stajyer avukatların kendilerini geliştirmek için okumaya, araştırmaya ve incelemeye devam etmeleri önemlidir. Hukuk alanı rekabetin yüksek olduğu bir alandır. Kendinizi ne kadar çok geliştirir ve öğrenirseniz, o kadar çok başarılı olursunuz.

Uzmanlaşmak İstediğiniz Alana Karar Verin

Hukuk geniş bir meslek grubudur. Avukatlar genel alanda çalışabildikleri gibi özel hukuksal alanlarda çalışabilirler. Mesela, boşanma veya ceza hukuk alanında çalışmak isteyebilirsiniz. Buna karar verip gelecek için planlarınızı hazırlayarak, gelişiminize yön verin. Uzmanlaşmak kendi alanında aranır, olmayı da peşinden getirir.

İngilizce ve diğer yabancı dillere hakim olmaya çalışın

Gelişen dünya ile sınırlar ortadan kalkıyor. Hukuk ne kadar ulusal düzeyde görülse de uluslararası platform ve kanunlardan bağımsız değildir. Bu açıdan hem kendiniz hem de müvekkilleriniz için uluslararası alanda yetkinliğinizi de göstermeniz gerekir. Bunun için yabancı dilin önemi tartışılmaz.

Stajyer avukatların neler çektiğini aşağıdaki videoda bulabilirsiniz. (mizansen/canlandırma)