En çok kazandıran meslekler arasında nelerin olduğuna bakacak olursak karşımıza doktorluk, mimarlık, mühendislik, avukatlık gibi daha birçok meslek çıkabilir. Bunlar arasında bir tanesini tercih etmek elbette sizlere kalmıştır ancak; sevdiğiniz bir mesleği yaptığınız zaman hem bunlardan daha fazla para kazanabilir hem de bütün bir hayatınızı sadece para kazanmaya bağlı kılmazsınız. Bu sebepten dolayı öncelikli olarak en çok para kazandıran mesleklerden çok hangi mesleklerde daha başarılı olabileceğinize bakalım.

YAZILIM

Dünyanın en çok kazandıran mesleği hiç şüphe yok ki yazılımdır. İyi bir yazılımcı olun veya olmayın eğer işinizi iyi biliyorsanız kazanacağınız para çok fazla olacaktır. Özellikle kendisini iyi yetiştiren bir kişinin kazanacağı para bir doktorun mühendisin veya avukatın kazanacağı paranın 10 katından fazla olacaktır. Bu nedenle gençlerin öncelikli olarak bu mesleğe yönelmesinde fayda vardır.

DOKTOR

Şüphesiz dünya üzerinde çok kazanan mesleklerden birisi olan doktorluk sadece pratisyen hekim olmakla maalesef para kazandırmamaktadır. Klasik bir doktor olmanızın sonucunda en fazla 4 bin TL gibi bir rakama tav olmuş olursunuz. Elbette mesleğin verdiği bir prestij olacaktır ancak; gelen para çok fazla olmayacaktır. Bu nedenle ya TUS sınavlarına girmeli ya da bu sınavlardan vazgeçip az paraya talim olmalısınız.

AVUKAT

Başarılı bir avukat genel bir avukat olmak yerine sadece bir konuda kendini geliştirmelidir. Boşanma davaları, arsa davaları veya başka konularda eğer avukat kendisini geliştirirse kazanacağı para da o denli fazla olacaktır. Hiç kimse genel bir avukatı aramazken herkes kendisine en uygun olan avukatı tercih edecektir. Bu sebepten dolayı önceliğinizi iyi bir konuya vermelisiniz.

MİMAR

Dünyaca ünlü olan mimarlardan çok kendi bölgenizde tanınıyor olmanız sizin için yeterli olacaktır. Burada mimarları kendi alanında en başarılı gösteren şey ise eserleridir. Eğer güzel ve göze batan eserler ortaya sunacak olursanız kazanacağınız para da o denli fazla olacaktır. Para kazanma konusunda kısıtlaması bulunmayan mimarların aldıkları bir proje ile 10 yıl da kazanacakları paraları çıkartabileceklerini de göz ardı etmemeliyiz diyebiliriz.