İlbank bünyesinde staj yapma fırsatı son olarak 27 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete duyurusuyla mümkün hale geldi. 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında özel bir projeye dönüştü. Staj Seferberliği Projesi olarak adlandırılan bu adım büyük bir öğrenci topluluğunun uygun koşullarda staj yaparak iş hayatına hazırlanmasın olanak tanıyacaktır. İlbank stajyer ilanı için Kariyer Kapısı kullanılacağı ise yine Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Tümüyle üniversitelerle işbirliği içerisinde yapılacak olan bu stajyer alımlarında aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu tüm işlemleri gözeterek süreci değerlendirecektir. Öğrencilerin staj boyunca mevcut haklarının korunması ve sağlıklı bir staj sürecinin yaratılabilmesi için çaba sarf edildiğini vurgulamak gerekiyor.

İlbank Staj Pozisyonları

İlbank staj başvurusu yaparken ilgili bölümlerde eğitim gören öğrenciler için uygun açık pozisyonlar yaratılarak mesleğe atılım için tüm gerekli eğitim sunulacaktır. Staj süresi boyunca bazı temel haklardan da faydalanacak olan stajyerler kurum bünyesinde çalışıyor gözükeceklerinden dolayı sigorta kayıtları üniversitelerle koordineli bir biçimde gerçekleşecektir.

Ayrıca asgari ücretin %30’unu alacak olan öğrenci stajyerlerin tüm sosyal haklardan da faydalanması için adım atılmıştır. Bu sosyal haklar arasında staj süresi boyunca kullanacakları servis ve yemek hizmetleri bulunmaktadır. İhtiyaç duyacakları tüm standartları sağlayacak olan kurum İlbank olmakla beraber tüm süreç okul işbirliği ve sosyal güvenlik kurumu ile bir arada yürütülecektir.

İlbank Staj Gereklilikleri

İlbank stajı için istenilen gereklilikler arasında üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuma şartı ön plana çıkıyor. İlgili bölümlerin 3.sınıf ve 4.sınıfında olan öğrencilerin staj başvurularında okullarıyla koordineli olması ise zorunludur. Keza staj süresince aktif olacak sigorta okul tarafından karşılanmaktadır. Başvuru esnasında da bu sigortanın başlamış olduğu beyan edilmelidir.

Başvuru yaparken öğrenci belgenizin, zorunlu staj formunun ve IBAN numaranızın bulunduğu banka dekontunun ibraz edilmesi sigorta başlangıç evraklarıyla birlikte zorunludur. Ayrıca meslek lisesi kapsamında ilgili bölümlerde okuyan ve zorunlu staj eğitimi olan öğrenciler için de 3 Mayıs ile 30 Mayıs 2021 tarihleri aralığında başvuru formu sunulacaktır. Böylece hem üniversite öğrencilerine hem de lise öğrencilerine İlbank stajı şansı sunulmuş olacak.