Türkiye Eğitim Vakfı, Atatürk İlkeleri’ne bağlı, yurtiçi ve yurtdışında başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan mesleki orta öğretim, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs vermektedir. TEV’in ilk kurulduğu yıl 119 öğrenci burs imkanından yararlanıyorken, bu sayı günümüzde 251.678’e ulaşmıştır.

Aylık Burs Ödemeleri (2020-2021 Öğretim Yılı)

Mesleki Orta Öğretim: 300 TL

Üniversite: 700 TL

Yüksek Lisans: 1.100 TL

Doktora: 1.400 TL

Yurtiçi Burs Başvuru Şartları

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Mal varlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyacı olmak,
  • Kazanç getiren herhangi bir işte çalışmamak,
  • Başka bir kamu veya özel kurumdan burs almamak, (Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan karşılıklı olan öğrenim kredisi alınmasının sakıncası bulunmamaktadır.)

Yurtdışı Burs Başvuru Şartları

Yurtdışı için genel bilgiler TEV’in internet sayfasında yer almaktadır. Detaylı bilgi ve hazırlanış videosu bulunmaktadır. Videoyu izlemek için tıklayın.

Türkiye Eğitim Vakfının Verdiği Diğer Burslar

Üstün Başarı Bursları

Türk Eğitim Vakfı, geleceğin liderlerinin desteklenmesi amacıyla 40. kuruluş yılı dolayısıyla 2007 yılından itibaren Üstün Başarı Bursu vermektedir. Her yıl yaklaşık 50-55 yeni öğrenci TEV Üstün Başarı Bursu almak üzere seçilmektedir. Üstün Başarı Bursuna Lisans Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında (YKS) SAY, SÖZ, EA puan türlerine göre bölüme girdiği puan türünde ilk 5000’e giren öğrenciler başvuru yapabilmektedir.

Üstün Başarı Sanat Bursları

Türk Eğitim Vakfı, Atatürk ilkelerine bağlı, milli duygulara sahip, sağlam karakterli ve güvenilir, alanında geleceğin lideri olacak gençleri desteklemek amacıyla 40. kuruluş yılından itibaren Üstün Başarı Sanat Bursu vermektedir. 2020-2021 öğretim yılında da Türkiye’nin liderlik vasfı taşıyan, sanat alanında üstün yetenekli üniversite öğrencilerine, yapılacak değerlendirmelerden geçmeleri durumunda Üstün Başarı Bursu verilecektir.

Kız Öğrenci Yurt Bursları

Türk Eğitim Vakfı (TEV), büyük kentlere üniversite öğrenimi için gelen genç kızların çağdaş, güvenli ve konforlu barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere kız öğrenci yurtları projesini hayata geçirmiştir. Bu amaçla İzmir-Balçova’da, Trabzon’da ve Ankara’da olmak üzere üç kız öğrenci yurdu hizmete açmıştır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvurular TEV internet sitesinden yapılmaktadır. Bu başvuru sayfası mobil uyumlu değildir. Mutlaka bilgisayar üzerinden internet sitesine giriş yapıp formu doldurun. Formda istenilen evrak ve bilgileri tamamladıktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvuru yapmak için tıklayın.

TEV burslarının başlangıç ve bitiş tarihleri dönem dönem farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden burs detayları ve diğer duyuruları takip etmek için mutlaka vakfın internet sitesini takip edin.

Kaynak: https://www.tev.org.tr/burs/tr